Broker ubezpieczeniowy - osoba fizyczna lub prawna, która za zezwoleniem organu nadzoru nad rynkiem finansowym (Komisja Nadzoru Finansowego) i wpisaniu na listę brokerów wykonuje działalność brokerską. KNF prowadzi jawny i dostępny dla osób trzecich rejestr pośredników ubezpieczeniowych.
Broker ubezpieczeniowy jest niezależnym pośrednikiem ubezpieczeniowym, wykonującym czynności w imieniu lub na rzecz Klienta, polegające między innymi na zawieraniu lub pośredniczeniu w zawarciu umowy ubezpieczenia. Broker reprezentuje interesy ubezpieczeniowe Klienta, identyfikuje ryzyko, doradza w zakresie ubezpieczeń, uczestniczy w zarządzaniu i wykonaniu umów ubezpieczenia (likwidacja szkody), administruje umowami ubezpieczenia (polisami ubezpieczeniowymi).
Klient nie ponosi kosztów korzystania z pomocy brokera. Wynagrodzenie brokera stanowi kurtaż płacony przez ubezpieczyciela. Wyboru ubezpieczyciela dokonuje Klient.
Broker ubezpieczeniowy, w odróżnieniu od agenta ubezpieczeniowego, jest niezależnym doradcą ubezpieczeniowym swojego Klienta, którego reprezentuje w relacjach z towarzystwami ubezpieczeniowymi.
Broker podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej (zawodowej) z tytułu wykonywania działalności brokerskiej. Minimalne sumy gwarancyjne to równowartość 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 1 500 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń, których skutki obejmuje umowa ubezpieczenia.
Broker działa na podstawie i w zakresie pełnomocnictwa udzielonego mu przez Klienta.
Ogólny zakres działalności brokera ubezpieczeniowego określa art. 4 pkt. 2 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym, zgodnie z którym działalność brokerska polega na wykonywaniu czynności w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej, polegające na:
-
zawieraniu lub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia,
-
wykonywaniu czynności przygotowawczych do zawarcia umów ubezpieczenia,
-
uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie,
-
organizowaniu i nadzorowaniu czynności brokerskich
Wszystkie działania brokera są uzgadniane z Klientem
Zgodnie z art. 24 ww. ustawy broker przede wszystkim nie może:
-
wykonywać działalności agencyjnej ani czynności agencyjnych,
-
pozostawać w stałym stosunku umownym z zakładem ubezpieczeń,
-
być członkiem organów nadzorczych lub zarządzających zakładu ubezpieczeń,
-
posiadać akcji zakładu ubezpieczeń, z wyjątkiem akcji dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym.
Różnica pomiędzy brokerem ubezpieczeniowym a agentem ubezpieczeniowym:
Agentem ubezpieczeniowym, w rozumieniu ustawy o działalności ubezpieczeniowej, jest osoba fizyczna, prawna lub przedsiębiorca nie mający osobowości prawnej, upoważniony przez zakład ubezpieczeń do stałego zawierania umów ubezpieczenia w imieniu i na rzecz tego zakładu lub pośredniczenia przy zawieraniu tych umów.